Alla samlingar
Prisplan, Prissättning och Fakturering
Jämförelse mellan betalningslistan och självfakturan
Jämförelse mellan betalningslistan och självfakturan

Hur du jämför belopp som du ser på betalningslistan med vad du ser på självfakturan för dina utbetalningar

Rosa avatar
Skrivet av Rosa
Uppdaterad för mer än en vecka sedan

Vad är betalningslistan?

Betalningsmenyn i Playtomic Manager är en live-lista som visar alla betalda och väntande transaktioner som gjorts av spelare för all aktivitet på din klubb (bokningar, aktiviteter, plånböcker etc). Denna lista återspeglar förändringar i realtid. Läs mer om detta här.

Vad är en självfaktura?

Självfakturan (Auto Invoice) är en faktura som genereras efter varje betalningscykel. Det belopp du ser baseras på servicedatumet (när matchen/aktiviteten hålls). Fakturan innehåller alla belopp som Playtomic har betalat till dig, för all klubbens verksamhet som såldes via plattformen i och för klubbens räkning under nämnda betalningscykel. Du kan läsa mer om det här.

Vad är skillnaden?

Vi kan jämföra de två, med tanke på detta koncept:

📽️ Betalningslistan är en film. Den visar hur livebetalningar och återbetalningar förändras kontinuerligt när bokningar reserveras och avbokas, aktiviteter skapas, spelare ansluter sig till och lämnar aktiviteter och köper Klubbplånboken. Den visar också alla typer av betalningar: online, offline och betalningar som gjorts med plånbok.

📷Självfakturan är en bild. Den fångas upp två gånger i månaden. Den registrerar betalningarna som de ser ut i slutet av varje betalningscykel. Betalningscykeln avslutas den 16 och sista dagen av varje månad. Utbetalningen görs till dig baserat på detta belopp.

Hur man jämför betalningslistan med självfakturan

Det viktigaste att komma ihåg när man kontrollerar betalningslistan är att den har FILTER .

Nedan förklarar vi hur du kan använda dessa filter på rätt sätt.

  1. Välj filter för servicedatum och tillämpa sedan det exakta datumintervall som matchar betalningscykeln (1:a till 15:e eller 16:e till slutet av månaden)

2. Filter för onlinebetalningar. Vi betalar dig inte för offlinebetalningar (betalningar som görs på klubben) eller betalningar som görs med klubbens plånbok.

3. Kontrollera beloppet och KOM IHÅG: det belopp som visas i betalningslistan inkluderar inte den provision som Playtomic behåller (enligt ingånget avtal). Här är den på din faktura ⬇️

Beloppet i det nedre högra hörnet är det belopp vi betalar dig och det belopp som matchar betalningslistan 💸

Fick du svar på din fråga?